Oblečení s certifikátem GOTS

Začali jste svůj život s non toxic výrobky? Proto byste se rádi i oblékali do toho nejlepšího a nejméně toxického oblečení. V tomto případě kupujte jen výrobky označené s GOTS certifikátem.
Oblečení, které nosíte přímo na kůži jako jsou trička, kalhoty, šaty, kalhotky, podprsenky, tak nejlépe vždy kupujte s GOTS certifikátem. Pokud se jedná o oblečení jako kabát, svetr - prostě to, co nenosíte přímo na kůži, tak zde můžete být shovívavější a můžete si dovolit i oblečení bez certifikátu :). Aneb jak říkám, všeho s mírou a rozumem!

Global Organic Textile Standard (GOTS).

Tento mezinárodní standard má v sobě zakotveny etické a ekologické požadavky od semínka, přes pěstování, textilní zpracování, balení až po distribuci.
Zajišťuje nejen přísnou kontrolu výroby z ekologického hlediska, ale také dodržování sociálních podmínek ve výrobě v souladu s Fair Trade, a je tedy nejlepším vodítkem, pokud hledáte kvalitu a čistotu ve všech ohledech.
Certifikace GOTS prochází každý druhý rok revizí a dalším zpřísněním podmínek. V současnosti jde o nejvíce komplexní a nejnáročnější biotextilní certifikaci, která je svými požadavky na čistotu a ekologii výroby zcela novým a samostatným kvalitativním stupněm v textilní výrobě.

Co konkrétně znamená, je-li látka certifikována GOTS?

  • je vyrobena z přírodních bio vláken pocházejících z certifikovaného ekologického zemědělství (v některých případech s příměsmi např. 5 % elastan).
  • celé následné složité a mnohastupňové zpracování bio vláken na hotovou látku probíhá dle velice striktních standardů GOTS

gots made with organic materials materials, nebo gots organic?

Tyto dva certifikáty zaručují bio/organický původ materiálu, liší se jen jeho procentuálním zastoupením. Textil označený certifikátem GOTS s dodatkem „made with organic materials“ musí obsahovat nejméně 70% bio vláken, pro certifikát GOTS Organic je to 95% bio vláken. Bio materiálem se rozumí materiál vypěstovaný bez pesticidů, insekticidů, herbicidů a genetických modifikací, v souladu s pravidly bio/organického zemědělství.

 

GOTS hodnotí výrobní proces jako celek. Aby výrobek získal certifikát GOTS, nestačí, že je vyrobený z bio bavlny, nebo že jedna z továren dodržuje ekologická kritéria.

V souladu se stanovenými kritérii musí být všechny části výrobního řetězce, od pěstování a zpracování surové bavlny přes předení, tkaní, barvení až po balení a distribuci. GOTS tak zaručuje, že se zákazník nestane obětí greenwashingu a nedostane výrobek, který je „zelený“ jen naoko. Stává se to třeba ve fast fashion obchodech; nabídnou vám sice trička z bio bavlny, která jsou skutečně ušitá z bavlny z organického zemědělství, ale celý zbytek výrobního procesu proběhl konvenčně. K čemu je pak takové bio tričko, když se při jeho barvení plýtvalo vodou a šil ho špatně placený zaměstnanec v polorozpadlé továrně?